דעת המקום - מחקר אקדמי בגובה העיניים

על תהליך המיתוג וההנגשה לציבור של פרוייקט מחקר אקדמי מרתק בתחום מדעי הרוח

דעת המקום הינו פרוייקט מחקר אקדמי העוסק בחקר משמעויות מקום (place) בחקר התרבות היהודית המודרנית. המחקר נערך במסגרת פרוייקט I-Core המנוהל במשותף ע"י הוועדה לתכנון ותקצוב והקרן הלאומית למדע. הפרוייקט נועד לקדם מצויינות במחקר אקדמי, למשוך לישראל חוקרים מחו"ל (ישראלים חוזרים או חוקרים מארצות אחרות) ולהנגיש את עצם קיומו של המחקר ואת המידע המצטבר לציבור הרחב. הפרוייקט מתפרש על תחומים מגוונים כגון: ספרות, שירה, אמנות פלסטית, חקר מקומות קדושים, היסטוריה יהודית, מוסיקה ועוד. 
 
צוות Frisbee אחראי על מיתוג הפרוייקט, בניית אתר אינטרנט עשיר בתוכן וידידותי לציבור, עיצוב והפקת חומר פרסומי, וכן עיצוב ופרסום מודעות בעיתונות הארצית.  
 
שם הפרוייקט 
השם דעת המקום – מרכז לחקר תרבויות מקום בעולם היהודי המודרני, נקבע ע"י צוות חוקרי דעת המקום ומבטא את המכנה המשותף של נושאי המחקר, למרות שכל אחד מהמחקרים מתייחס באופן שונה למשמעות של מקום. בחלק מהמחקרים מתייחסים החוקרים למקומות ספציפיים והשפעות של הנוכחות של יוצרים יהודיים במקומות אלה ונדידה ומיזוג בין תרבויות שונות כתוצה מנדודים גיאוגרפיים. במחקרים אחרים מתייחסים החוקרים ל"אין מקום" – ההשפעות של הימצאות יוצרים יהודים במקומות שונים שאינם ארץ ישראל. אחרים מתייחסים למקום במשמעויות פילוסופיות. 
 
הלוגו
בלב פרוייקטי המחקר, התייחסות לזמן התרחשות של אירועים ותהליכים ולמיקום בו התרחשו. לפיכך, ראה צוות החוקרים חשיבות רבה לקיומה של מפה עולמית עליה ניתן לסמן התרחשויות שונות בהתייחסות לזמן בו התקיימו. הנושא העיקרי שעמד בפני צוות הקריאייטיב, היה כיצד תוחמים מקום וכיצד מסמנים מקום התרחשות של אירועים. בהתאם, יצר אוריאל אמגר את הלוגו המשלב בין האות "מ" של המלה מקום וחץ המשמש לסימון מקומות על מפות דיגיטליות. 
כוונתנו היתה למצב את הפרוייקט כממסד תרבותי חשוב, ולכן ניתן ללוגו מראה המזכיר מוזיאונים מובילים ומרכזי תרבות בולטים בעולם. בפריטים גאפיים משמשת האות "מ" מעין כוונת הממקדת את תשומת הלב לפרטים חשובים בתוכן או בתמונה. 
 
 
שפה גראפית
פרוייקט דעת המקום עוסק במגוון רחב מאד של תחומים ולצד הפעילות המחקרית יוזם סמינרים וימי עיון, קונצרטים, תערוכות אמנות, סיורים, קורסים אקדמיים שחלקם פתוחים לציבור הרחב ועוד. החומרים הויזואליים המשמשים לפרסומי הפעילויות השונות מאד מגוונים, ולפעמים, חשיבות תוכנית או היטורית מחייבת אותנו להשתמש בתמונות שגודלן מוגבל. לכן, יצרנו מספר פורמטים קבועים המאפשרים לנו להציג שפה אחידה ועקבית, אך במקביל מאפשרת שימוש בתכנים מגוונים והדגשה של הפרטים החשובים. 
 
 
תרבות יהודית על מפת העולם
אחד מעמודי אתר דעת המקום, נמצאת מפה עולמית עליה מסמן צוות המרכז נושאים שונים המוצגים במיקומם הנכון על המפה. בתיבות התוכן המוצגות, יכולים הגולשים לחוות תאורים טקסטואליים, תמונות, קטעי סאונד ווידאו, בהתאם לאזור התרחשותם או בהתאם לסוג המידע המבוקש. המפה העולמית נמצאת עדיין בפיתוח, ובקרוב תוכל להציג אירועים וסיפורים בחיתוכים של מיקומם על מפת העולם ועל טיימליין של התרבות היהודית המודרנית.